yükleniyor
farkında mısın?

Filmi İzle

Komili Anıt Ağaç Projesi’nde
Neler Yapıldı?

Komili için 2000 yaşındaki de 400 yaşındaki de;
Her Bir Ağaç Bir Kültür Mirası, Her Bir Ağaç Bir Mucize!

144 Yıldır Zeytinin Gölgesinde

Kadim zeytin ağaçlarının önünde saygıyla eğilen bir marka olarak tarihimize tanıklık etmiş ağaçların geleceğe taşınması için çalışıyoruz. Komili Anıt Ağaç projesi, 2018 yılında markamızın doğduğu topraklarda, Balıkesir Ayvalık’ta başladı. Günümüz ile gelecek arasında iletişim sağlayabilecek uzunlukta doğal ömre sahip olan 400 yaş üzeri 81 anıtsal ve korunmaya değer zeytin ağacı tespit ettik.

Tespit ve tescil aşamasına geldiğimiz anıt ağaçların 360 derece fotoğraflarını çekerek ve yerlerini haritada işaretleyerek sitemizdeki dijital deneyim bölümüne ekledik. İsteyen herkesin bu sanal turla anıt ağaçların inceleyebilmesini sağladık.

Zeytin Ağacına Saygıyla…

Ayvalık’ta anıt ağaçları tespit ve tescilini gerçekleştirdikten sonra projeyi Manisa Akhisar’da devam ettirdik. Çalışmamızın bu ikinci aşamasında Manisa’da 229 adet anıtsal ve korunmaya değer zeytin ağacı tespit ettik. Bu ağaçları haritalandırarak bilimsel raporun tamamlanmasının ardından tescil çalışmalarını sürdürdük.

Şu anda projemizi, ülkemizin tamamını kapsayacak şekilde genişletiyoruz. Bütün Anadolu’nun anıt zeytin ağacı haritasını çıkarma hedefiyle çalışmamızı yaygınlaştırıyor, yeni bölgeleri tespit ediyoruz.

Eğer yakın çevremizde yaş, boy, gövde ve tepe tacı gibi boyutsal özellikleriyle alışılagelmiş zeytin ağaçlarının çok üzerinde ölçülere ulaşmış; geçmiş ile günümüz, günümüz ile gelecek arasında köprü kurabilecek doğal ömre sahip; büyük bir tarihe tanıklık etmiş, halkın binlerce yıllık geleneklerini halen yaşatan ya da yörede yaşanan önemli bir olaya tanıklık ettiği için halk arasında özel bir yeri olan; dini bir inanışla halk tarafından yüceltilmiş bir zeytin ağacı var ise bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu zeytin ağaçlarının korunabilmesi için yapmamız gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • 1- Gördüğümüz zeytin ağacına dair ulaşılabilecek bilgileri toplamak ve kayıt altına almak.
  • 2- Zeytin ağacının fotoğrafını çekmek (fotoğraf makinesi veya cep telefonu ile).
  • 3- Eğer il merkezindeysek Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne (Tabiat Varlıkları Şube Müdürlüğüne), Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğüne, Büyükşehir Belediyeleri Kent Estetiği Daire Başkanlıklarına, üniversitelerdeki Orman Mühendisliği, Peyzaj Mimarlığı, Coğrafya ve Biyoloji bölümlerine,
  • 4- Eğer ilçedeysek İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine,
  • 5- Eğer köydeysek (kırsal mahallede) muhtarlıklara başvurulabilir.
  • 6-Ya da bu ağaç hakkındaki bilgiler bir telefon veya mail yoluyla doğrudan Komili ile paylaşabilir.

Yaşlı veya anıt zeytin ağacı tespit edenler buradan da proje sayfasına ya da ilgili kişilere ulaşabilirler. Bu birimlere ulaşılması halinde görevlendirilecek uzman kişiler, fotoğrafı ve kayıtlı bilgileri olan ağaçlara giderek onların tespit ve tescil işlemlerinin yapılmasına yardımcı olabilir. Bu arada ağacın sağlık durumuyla ilgili bir müdahale gerekiyorsa yine bu konudaki yetkili kurumlar, gereksinimi olan zeytin ağaçlarının bakımı ve rehabilitasyonu ile ilgilenebilirler.

Toplumun ortak mirası olan zeytin ağaçlarının korunabilmesi, onlara mutlak özel ilgi gösterilmesi ve bu bilincin topluma mal olması ile mümkün olabilir.

Hemen Destek Ol